Skrzynie biegów w autach marki Renault

Rozróżnia się automatyczne oraz manualne skrzynie biegów. Marka Renault umożliwia wybór tego mechanizmu w wielu wariantach. Kupując skrzynię należy wiedzieć przede wszystkim, z jakim silnikiem będzie współpracowała. Odpowiedni dobór typu oraz ilości przełożeń jest wymagany, by zapobiec uszkodzeniom obu komponentów.

Nieodpowiednie dobranie mechanizmu może skutkować również złymi osiągami, na przykład samochód będzie spalał zbyt dużo paliwa, albo nie będzie osiągał wyższych prędkości. Montowane w samochodach skrzynie biegów mogą wyglądać z zewnątrz zupełnie tak samo, natomiast różnią się wewnątrz mechanizmem przekładni. Mimo różnicy oznaczeń, wiele skrzyń w samochodach marki Renault takich jak Megane, Clio, Kangoo, Scenic, Espace, Master i Trafic jest ze sobą wymiennych.

Wymagane jest jednak sprawdzenie kompatybilności posiadanego silnika i doboru regenerowanej skrzyni biegów

Różnią się one od siebie między innymi konstrukcją, rodzajem połączenia między skrzynią a silnikiem, rodzajami poszczególnych elementów roboczych oraz typem stosowanego oleju. W większości samochodów marki Renault znajdują się mechanizmy o pięciu bądź sześciu przełożeniach. Przed zakupem skrzyni biegów należy zaznajomić się z oznaczeniem i upewnić się, czy pasuje ona do posiadanego samochodu. Pozwoli to na zachowanie osiągów pojazdu, odpowiednich parametrów i kultury pracy silnika, a także zwiększy komfort poruszania się pod drogach.

Oznaczenia manualnych skrzyń biegów Renault

W zależności od skrzyni, specjalny kod znajduje się na blaszce przymocowanej do korpusu (stosowany w starszych modelach marki Renault), wybity numeratorem bądź jest wypalony elektroiskrowo bezpośrednio na nim. Kod ten składa się z liter oraz cyfr. Pierwszy człon oznaczenia odpowiada za typ przekładni. Marka Renault podzieliła swoje skrzynie biegów na cztery kategorie i oznaczyła je literami – J, P, N i T. Każda z tych kategorii posiada swoje podkategorie, na przykład JB1, JB3, JC5, JC7, JH3, JR5. Zaraz za typem przełożenia skrzyni biegów znajduje się wyznacznik przełożeń stanowiący ciąg trzech cyfr. Tuż pod tymi informacjami widnieje numer seryjny skrzyni, czyli indywidualny numer każdego mechanizmu, który nadano mu w fabryce Renault. Na korpusie znajdują się również inne oznaczenia numeryczne, jednak nie mają one nic wspólnego z kodem skrzyni biegów.