Niesłusznie mawia się, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła. Oczywiście tzw. wścibstwo to postawa wyjątkowo irytująca dla otoczenia. Ale już zainteresowanie, poszukiwanie informacji i ciekawość świata to według mnie bardzo cenne przymioty.
Internet – źródło wiedzy wszelakiej
Moje zainteresowanie wieloma zagadnieniami doskonale funkcjonuje w dobie internetu. Praktycznie wszystko – od produktu, po ciekawe książki przez aktualności ze świata, mogę wyszukać na stronach www. Muszę przyznać, że internet to dla mnie niewyczerpana skarbnica wiedzy wszelkiej. I tak na przykład ostatnio przeglądając stronę używanych przeze mnie hipoalergicznych środków do prania, trafiłam na informacje na temat zapalenia ucha u dzieci.
Dlaczego dzieci chorują na zapalenie ucha?
Zagadnienie jak najbardziej istotne, wiem coś o tym, ponieważ jeszcze nie tak dawno dość często borykałam się z tym schorzeniem u mojej córki. Warto bowiem wiedzieć, że jest to choroba, która szczególnie często dotyka najmłodszych. Ponad połowa maluchów przechodzi przez infekcję ucha zanim skończy 3 lata. I to niejednokrotnie niestety. Dlaczego akurat dzieci? Wynika to przede wszystkim ze specyfiki budowy anatomicznej uszu. Otóż trąbka słuchowa łącząca gardło z uchem jest u dziecka krótsza i pozioma, co zdecydowania ułatwia przenoszenie się infekcji z gardła do ucha. Dlatego właśnie zapalenie ucha u dziecka jest na ogół konsekwencją stanów zapalnych w obrębie gardła i nosa.
Z zapaleniem ucha nie ma żartów
Zarówno z uwagi na doraźne problemy związane z objawami, jak i możliwość wystąpienia powikłań przy niewyleczonej chorobie. Maluch, któremu przytrafi się zapalenie ucha odczuwa silny ból, dyskomfort. W związku z tym jest oczywiście niespokojny, marudny, nie chce jeść, często gorączkuje. Dlatego tak istotne jest podanie leków uśmierzających ból, na przykład zawierających ibuprofen. Pamiętajmy również o tym, że gorączkujące dziecko musi odpowiednio dużo pić.
Oczywiście jest to wyzwanie również dla rodziców, którzy stają na rzęsach, aby maluch zasnął i nie płakał. Przy tego rodzaju problemach warto zatem skonsultować problem z pediatrą. Jeśli chodzi o domowe sposoby ulgę przynosi ogrzewanie, np. termoforem, który nie może być oczywiście gorący. Natomiast nie należy na własną rękę podawać leków, w tym żadnych kropelek do uszu.